Історія бібліотек міста

Історія бібліотек Димитровської ЦБС неможлива без історії бібліотек міста.

1911 рік - у зв’язку із будівництвом рудника Новоекономічне ( зараз шахта «Центральна») виник населений пункт.

1923 рік - населення рудника складає 4592 мешканця. Була відкрита перша семирічна школа, відкрита бібліотека. Це були перші шаги культурного будівництва.

Однією з перших бібліотек міста Димитрова була бібліотека при клубі ім.. Воровського.

У 1926 році у домі колишнього хазяїна шахти 5/6 А.І.Казаріна був організований клуб для шахтарів, у якому працювали гуртки художньої самодіяльності: драматичний, хор, духовий оркестр та бібліотека. Знаходилась бібліотека на першому поверсі у двох кімнатах. В бібліотеці було всього 3 стелажі книг, фонд бібліотеки нараховував приблизно 10 тисяч книг. Читальний зал знаходився у круглій кімнаті і він був великий, тут були крісла для відпочинку та читання. В бібліотеки приходили читачі з усього руднику. Першою завідуючою була Гуменщикова Єлизавета. Пізніше бібліотека зайняла приміщення, яке знаходилось навпроти круглої кімнати й розташовувалось там до останнього часу. Другою завідуючою була Пуздріева Клавдія Євменівна, яка обслуговувала читачів до Великої Вітчизняної війни. У 1941 році, коли німці близько підійшли до селища, вона закрила бібліотеку та евакуювалась, а книги роздала мешканцям селища. У 1944 році бібліотека знов була відкрита Потаповою Ніною майже заново. Літературу повернули до бібліотеки, навіть приносили книги зі своїх особистих бібліотек. Так почалось її відродження. З 1946 року завідуючою бібліотеки була Дубинець Марія Яківна. У бібліотеці вже працювало 3 бібліотекаря. Поступово фонд бібліотеки зростав. У 50-ті роки бібліотекою керувала Пономаренко Тетяна Лукінічна, у 60-ті роки - Черникова Тамара Степанівна.

До 1965 року бібліотека була на балансі клубу ім.. Воровського. На роботу приймав директор клубу, і бібліотека про свою роботу надавала йому звітну інформацію, а з 1965 року бібліотека переведена в ведення профкому шахти ім.Г.Димитрова. З 1968 року до її закриття керувала бібліотекою Дружбіна Ольга Анісімовна. У 60-ті роки фонд бібліотеки уже нараховував біля 65 тис. екземплярів літератури, а читачів було біля 2,5 тис.

У 1979 році усі профспілкові бібліотеки міста Димитрова, Красноармійська, Селидова , Новогродівки, Гродівки, Курахово, Українська об’єднались у Міжсоюзну централізовану бібліотечну систему профспілки вугільників. Бібліотека шахти ім.. Димитрова увійшла в цю систему і стала бібліотекою –філією №1 Димитровської МЦБС. За цей час бібліотека придбала багато цікавої літератури не тільки художньої, але й галузевого характеру. У бібліотеці були організовані клуби за інтересами для школярів «Алые паруса». Проводилось багато цікавих заходів на шахті, адже вона була багата на великих героїв таких, як Северинов К., Бридько, Жуков та багато інш. Запам’ятались мешканцям міста заходи і на агітмайданчиках, і у гуртожитках шахти, адже їх було 6. Нажаль, у 1991 році централізація профспілкових бібліотек припинила своє існування й усім бібліотекам довелось важко виживати у сучасних умовах. На сьогодні бібліотеки в клубі ім.. Воровського не існує, вона припинила своє існування у 2012 році.

 

Бібліотека Палацу культури ім.. Артема

У 1927 році було побудовано будівлю Палацу культури ім. Артема, в одній з кімнат якої на другому поверсі була розміщена бібліотека. Називалася вона тоді хатою-читальнею, в якій було багато цікавих книг, квітів і яку з інтересом відвідували дорослі і діти. У 1941 році, коли почалась Велика Вітчизняна війна, в Палаці культури, в приміщенні бібліотеки виникла пожежа, в результаті якої фонду бібліотеки було завдано великої матеріальної шкоди, а вцілілі книги були розграбовані, хата читальня зруйнована. У 1945 році бібліотека відновлена. В її фонди увійшли вцілілі книги, і книги, які привозили з усього району. Літературні пам'ятки довоєнних видань зберігаються в бібліотеці донині. Це видання 1884, 1887, 1899, 1903, 1914 років. З кожним роком збільшується кількість читачів. У 1954 році – 1500 читачів, книжковий фонд складав 22 тис. примірників. У 1977 році була організована Централізована бібліотечна система Красноармійського територіального комітету профспілки працівників вугільної промисловості, у 1981 році – створена Красноармійська Міжсоюзна централізована бібліотечна система (МЦБС), до якої входила бібліотека Палацу культури ім. Артема, 17 бібліотек-філій та нестандартних форм обслуговування (пункти видачі). Директором МЦБС була Яновська Евгенія Михайлівна, яка пропрацювала в бібліотеці з 1962 по 1992 роки. З 1991 року МЦБС припинила своє існування у зв’язку з відмовленням профспілок шахт, на балансі яких були бібліотеки, приймати участь у дольовому фінансуванні. З 1992 року – це бібліотека профспілкового комітету шахти «Центральна». Бібліотека досі ще знаходиться у Палаці культури ім. Артема, штат бібліотеки - 2 працівника, в бібліотеці діє клуб любителів літератури та мистецтва.

ІСТОРІЯ

БІБЛІОТЕК ДИМИТРОВСЬКОЇ ЦБС

 

На виконання доручення Президента України від 16.09.2010 №1-1/2169 п.20 «Про оптимізацію мережі установ та закладів по галузі «Культура», які фінансуються за рахунок коштів міського бюджету, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. №510 « Про мінімальні соціальні забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні» та згідно рішення міської ради від 30.12.2010 № VI/5-16 « Про затвердження Програми розвитку бібліотек Димитровської ЦБС на 2011-2015 роки» та згідно наказу відділу культури Димитровської міської ради №07-О від 31.12.2010 «Про реорганізацію бібліотек –філій Димитровської ЦБС» з 01.04.2010р. була проведена реорганізація бібліотек Димитровської ЦБС:

-шляхом об’єднання бібліотек-філій №2,3, Центральної дитячої бібліотеки в Центральну дитячу бібліотеку;

- шляхом об’єднання бібліотек-філій №6,9 в бібліотеку-філію №1(бібліотеку сімейного читання).

Новости

Новости RSS